Recent Posts

 • Czy stres jest zły?

  Czy stres jest zły?

  Stres to naturalna reakcja organizmu na nagle pojawiające się problemy. Dzięki niemu możemy w szybki i efektywny sposób skutecznie poradzić sobie z kłopotem. O ile jednak krótkotrwały stres działa mobilizująco, o tyle znacznie gorzej jest, kiedy odczuwamy napięcie przez długi czas. More from my siteAlkohol szkodliwy dla wątrobyWystępowanie wysiłkowego nietrzymania moczuProdukt …Read More »
 • Wypadanie włosów – codzienność, która może dopaść każdego

  Wypadanie włosów – codzienność, która może dopaść każdego

  Wypadanie włosów jest dolegliwością, z jaką boryka się coraz większa liczba osób nawet w młodym wieku. Stres, niewłaściwa dieta, czasem wpływ na to mają sprawy androgenowe. W każdym razie to problem, z którym można się uporać, tylko potrzeba czasu. More from my siteCzym jest stulejkaChirurgiaWystępowanie wysiłkowego nietrzymania moczuMagnez z witaminą b6Produkt …Read More »
 • Produkty makijażowe marki stay matte

  Produkty makijażowe marki stay matte

  W sprzedaży dostępne są różne produkty marki rimmel, jednak jednym z najpopularniejszych pozostaje stay matte rimmel. Jest to związane z tym, że stay matte jest najwyższej jakości podkładem pod makijaż, a przecież podkłady używane są przez wszystkie kobiety robiące swój codzienny makijaż. Poza tym ten podkład bardzo dobrze spełnia rolę podkładu …Read More »

Co to jest krótkie wędzidełko prącia i jakie są przyczyny jego powstawania?

Wędzidełko napletka (łac. frenulum preputii) jest podłużnym fałdem skórnym, który znajduje się pomiędzy napletkiem a wewnętrzną częścią żołędzi. Znajduje się po cewkowej stronie penisa. Funkcja wędzidełka polega na przytrzymywaniu napletka, w prawidłowych warunkach zapewnia ono odpowiednie zsunięcie napletka z żołędzi, poniżej rowka zażołędnego. Istnieją jednak sytuacje, w których dochodzi do nieadekwatnego odciągania napletka, nierzadko z towarzyszącym bólem. Nieprawidłowością prowadząca do tego typu zaburzeń jest zbyt krótkie wędzidełko.

Krótkie wędzidełko – czym jest i jak powstaje

Według dostępnych danych problem zbyt krótkiego wędzidełka napletkowego (łac. frenulum breve) dotyczy około 5% mężczyzn (o przyczynach przeczytasz tutaj: www.tourmedica.pl/informacje/wrodzone-i-nabyte-przyczyny-krotkiego-wedzidelka-pracia). O tym schorzeniu lekarz powinien myśleć diagnozując u pacjenta ból w okolicy prącia, powstający w czasie zsuwania napletka z żołędzi. Mężczyźni opisują ból jako bardzo silny i piekący, w momencie pociągania napletka, który nie może zostać całkowicie odprowadzony. Te dolegliwości pojawiają się szczególnie w sytuacjach, gdy penis jest we wzwodzie, jak również w czasie wykonywania czynności higienicznych. Pacjenci nierzadko ograniczają, a nawet rezygnują ze współżycia seksualnego, właśnie ze względu na ból, ale również z obawy o możliwość naderwania czy zerwania wędzidełka, w momencie szarpnięcia związanego z erekcją. A jest to dość poważne powikłanie, charakteryzujące się silnym krwawieniem i wymagające zgłoszenia się do lekarza, w celu zaopatrzenia chirurgicznego.

Zbyt krótkie wędzidełko prącia jest więc problemem ściśle związanym z defektem morfologicznym wędzidełka. Taki defekt może występować „od zawsze”, czyli od urodzenia lub też może być następstwem innych schorzeń, wówczas mówimy, że jest to wada nabyta. Krótkie wędzidełko jako wada wrodzona powstaje w wyniku nieadekwatnego wykształcenia się i rozwoju w życiu płodowym. Jednak schorzenie zauważane jest najczęściej dopiero przez młodych chłopców, w okresie dojrzewania.

W ciągu życia mogą dojść do różnych sytuacji, w wyniku których powstaje skraca się wędzidełko prącia. Do takich sytuacji należą urazy czy stany zapalne. Nierzadko w czasie stosunku płciowego może dojść do naderwania wędzidełka. Zrastanie i bliznowacenie może doprowadzić do skrócenia się wędzidełka. Sprzyja temu między innymi stosowanie prezerwatyw z substancją znieczulającą, która powoduje, że mężczyzna często nie zauważa naderwania wędzidełka, ponieważ nie czuje związanego z tym dyskomfortu czy bólu. Również stany zapalne rozwijające się w wyniku zaniedbań higienicznych, podrażnień związanych z noszeniem za ciasnej bielizny, mogą powodować stopniowe skracanie się fałdu łączącego napletek z żołędzią.

Istotną informacją dotyczącą problemu zbyt krótkiego wędzidełka napletkowego jest konieczność leczenia chirurgicznego. Nie jest możliwe samoistne cofnięcie się defektu, nie ma też skutecznych metod nieinwazyjnych, które pozwalają się go pozbyć. Sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu zbyt krótkich włókien lub też całego wędzidełka i na ponownym zszyciu, w taki sposób aby doszło do jego wydłużenia, a jeśli trzeba jest ono w całości usuwane. Zabieg ten nosi nazwę frenuloplastyki. Bardzo ważne jest to, aby był wykonany przez doświadczonego chirurga, ponieważ zdarza się, że źle wykonany zabieg nie naprawia defektu, a wręcz może go pogłębić.

W etapie po zabiegowym i dalszej rekonwalescencji w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu, ważne jest również ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich. Jest to szczególna higiena miejsc intymnych, codzienne delikatne odprowadzanie napletka, powstrzymywanie się od kontaktów płciowych przez okres ok. 4 tygodni po zabiegu, a także profilaktyczne stosowanie antybiotyków.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • Czy stres jest zły?

  Czy stres jest zły?

  Stres to naturalna reakcja organizmu na nagle pojawiające się problemy. Dzięki niemu możemy w szybki i efektywny sposób skutecznie poradzić sobie z kłopotem. O ile jednak krótkotrwały stres działa mobilizująco, o tyle znacznie gorzej jest, kiedy odczuwamy napięcie przez długi czas. More from my siteAlkohol …
 • Czy stres jest zły?

  Czy stres jest zły?

  Stres to naturalna reakcja organizmu na nagle pojawiające się problemy. Dzięki niemu możemy w szybki i efektywny sposób skutecznie poradzić sobie z kłopotem. O ile jednak krótkotrwały stres działa mobilizująco, o tyle znacznie gorzej jest, kiedy odczuwamy napięcie przez długi czas. More from my siteAlkohol szkodliwy dla wątrobyWystępowanie wysiłkowego nietrzymania moczuProdukt do mycia twarzy – …